LIETUVIŲ KOMPOZITORIŲ MUZIKA VIOLONČELEI IR FORTEPIJONUI

Rokas Zubovas ir Gleb Pysniak. Laiptų galerijos arch. nuotr.

XIX-XX amžių sandūroje, įsimylėjęs lietuvišką peizažą, dainas, tradiciją ir senąsias legendas, M. K. Čiurlionis ėmėsi kurti lietuviškos muzikos tapatybę ir pradėjo rašyti jos dvasinę istoriją. Koncertas „Legendos“, tai žvilgsnis į šią dvasios istoriją XX-XXI amžių sandūroje. 

Anatolijus Šenderovas, Vidmantas Bartulis, Vytautas Barkauskas ir Faustas Latėnas. Keturios labai skirtingos asmenybės, kurių kiekviena pastaraisiais dešimtmečiais buvo neatsiejama Lietuviškos muzikinės tapatybės dalimi. Viena savybė, vienijusi šiuos kompozitorius – tai kūrybinė drąsa ir savo individualaus balso puoselėjimas. Kiekvieno iš šių keturių kompozitorių kūrinį galima pažinti jau iš pirmųjų garsų, o jų dalyvavimas Lietuvos kultūros lauke apėmė ir muziką kino filmams, ir muziką teatrams, ir pačią įvairiausią pedagoginę ir organizacinę veiklą. 

M. K. Čiurlionis ir keturi šiandienos Lietuvos kompozitoriai, keturi išskirtiniai, nesupainiojami balsai, keturi žvilgsniai į lietuvišką tapatybę. Skirtingos apimties, skirtingo žanro kūriniai violončelei ir fortepijonui, o kiekvienas jų – tai savitas garso kosmosas, bylojantis apie supančio pasaulio prasmes, atskleidžiantis paslaptingą grožį, pasakojantis įstabią legendą. 

Pasakodamas apie programos atsiradimą, pianistas Rokas Zubovas užsimina, kad „programai „Legendos“ pavadinimas gimė labai spontaniškai bet ir kartu organiškai. Žmogus, peržengęs būties ir nebūties slenkstį staiga tampa legenda. O visi šie keturi iškilūs Lietuvos  kompozitoriai nelauktai ir netikėtai pastaraisiais metais mus paliko. Jie dar ką tiktai buvo mūsų draugai, bendradarbiai, bičiuliai su kuriais bendravome ir drauge keliavome žemiškąją kelionę. Dabar jie tampa atramos taškais, išminties šaltiniais. Su jais dabar galime bendrauti tik muzikos pagalba.”

Gleb Pyšniak – dar būdamas 14 metų, kaip solistas debiutavo su Lietuvos kameriniu orkestru (dirigentas prof. Saulius Sondeckis) Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Šiandien legendinės violončelininkės Natalijos Gutman auklėtinis pasirodo garsiausiose pasaulio salėse, tokiose kaip Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Maskvos konservatorijos Didžiojoje salėje ir kt.

Pianistas Rokas Zubovas labiausiai klausytojams žinomas savo M. K. Čiurlionio interpretacijomis, yra įrašęs visus kompozitoriaus fortepijoninius kūrinius, net suvaidinęs savo garsųjį protėvį meniniame filme „Laiškai Sofijai“. Pianistas taip pat penkiolika metų rengė tarptautinį kamerinės muzikos ir ekologijos festivalį „Nepaklusniųjų žemė“, kuriame kasmet pristatydavo po 7-9 temines kamerinės muzikos programas. 

Violončelininkas Gleb Pyšniak ir pianistas Rokas Zubovas kviečia klausytojus į kelionę, į vieną „Legendą“ apjungiančią lietuviškos muzikos pradžios atšvaitus ir keturių iškilių šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių balsus.

KŪRINIAI:

Anatolijus Šenderovas (1945-2019)
Dvi Sulamitos giesmės

Vidmantas Bartulis (1954-2020) 
Palydžiu iškeliaujantį draugą ir mes paskutinį kartą žiūrime į apsnigtus vasario medžius…

M. K. Čiurlionis (1875-1911)
Kūriniai violončelei ir fortepijonui (adaptuoti Juozo Čelkausko)

  1. Noktiurnas fis-moll, op. 4 Nr. 1 (VL 178)
  2. Viešpaties Angelas (Angelus Domini), op. 6 Nr. 1 (VL 184)
  3. Preliudas h-moll, op. 11 Nr. 3 (VL 182a)
  4. Preliudas d-moll, op. 12 Nr. 1 (VL 239)
  5. Dedikacija, op. 3 Nr. 1 (VL 169)
  6. Noktiurnas cis-moll, op. 6 Nr. 2 (VL 183)     

Vytautas Barkauskas (1931-2020)
Suite de Concert Op. 98

  1. Impetuoso
  2. Calmo, con dolore
  3. Scherzo, con grazia
  4. Quasi tranquillo
  5. Affetuoso – Hommage à Stasys Lozoraitis

Faustas Latėnas (1956-2020)
Sonata violončelei ir fortepijonui

I. Ramiai, plaukiančiai
II. Gyvai
III. Andante

Gleb Pyšniak, violončelė
Rokas Zubovas, fortepijonas

2021 m. KONCERTŲ KALENDORIUS:

Rugsėjo 23 d. 18 val. „Laiptų galerijos“ organizuojamų litvakų (Lietuvos žydų) dienų renginys „Poezijos ir muzikos vakaras Avromui Suckeveriui (1913-2010)

Rugsėjo 28 d. 19 val. koncertas „Legendos“: Gleb Pyšniak (violončelė) ir Rokas Zubovas (fortepijonas) fortepijonų salone „Organum“, Savanorių pr. 1, Vilnius.

Spalio 6 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje vyks dešimtosios Litvakų dienos. Atidarymo koncertas „Legendos. Šenderovas, Bartulis, Latėnas“. Koncerto tiesioginė transliacija – ČIA.

2022 m. KONCERTŲ KALENDORIUS:

Rugsėjo 8 d. 18 val. Tarptautiniame Josepho Achrono muzikos festivalyje 2022 „Laiptų galerijoje“ (Žemaitės g. 83, Šiauliai).

Gruodžio 6 d. 19 val. Albumo LEGENDOS pristatymo koncertas Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31). Bilietai platinami www.bilietai.lt

Gruodžio 15 d. 18 val. Albumo LEGENDOS pristatymo koncertas rašytojo THOMO MANNO kultūros centre (Nidoje).

2023 m. KONCERTŲ KALENDORIUS:

Birželio 1 d. 18 val. muzikinio ciklo „Skambantis Čiurlionio Vilnius“ programoje „Vilniaus tautų balsai“ M. K. Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11, Vilnius). Koncertas nemokamas.

Birželio 2 d. 18.00 val. LDK MUZIKINIAI ATSPINDŽIAI XX AMŽIUJE IR DABARTYJE. „Czeslawo Miloszo festivalio 2023“ programoje.

Rugpjūčio 10 d. 20 val. Legendos | Naujo albumo pristatymo ktncertas Kintų Didžiojoje bažnyčioje. Kintai Music Festival. Bilietai platinami www.kakava.lt

Rugsėjo 9 d. 19 val. Druskininkų miesto muziejuje muzikos programa „LEGENDOS”: lietuvių kompozitorių muzika violončelei ir fortepijonui. XXI tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu”.

VINILINĖ PLOKŠTELĖ „LEGENDOS: Lietuvių muzika violončelei ir fortepijonui“

Kompozitoriai: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Anatolijus Šenderovas, Vidmantas Bartulis, Vytautas Barkauskas, Faustas Latėnas.

Gleb Pyšniak, violončelė. Rokas Zubovas, fortepijonas.
Arūnas Zujus, įrašo inžinierius.
Dovydas Čiuplys, dizainas.
Vytautas Barauskas, Kęstutis Pleita, nuotraukos.
Rasa Murauskaitė, tekstų autorė.
Sonata Zubovienė, tekstų vertėja.

2022 m. | Dėl įsigijimo kreipkitės el. paštu impetusmusicus@gmail.com