Pianistai Sonata ir Rokas Zubovai (Duo Zubovas) savaitgalį vykusį tarptautinį festivalį „Vocallis“ „Čiurlionio savaitgalį“ pradėjo koncertu „Čiurlionio pasaulis“ – tai visą Čiurlionio kūrybinį pasaulį apimanti programa, kurioje tematiškai derinama muzika, dailė ir žodžio kūryba.

„Šį kartą koncertas nebuvo iš pačių lengviausių: lėktuvas šiek tiek vėlavo, tada traukiniu važiavome iš Eindhoveno į Mastrichtą, o čia jau laukė festivalio meno vadovas Gert Geluk, su kuriuo susipažinome prieš kelis metus jo viešnagės Lietuvoje metu. Jo meilė Čiurlionio menui ir buvo ta žiežirba, dėl ko šį savaitgalį visas Limburgo regionas Olandijoje nusispalvino Čiurlionio kūrybos spalvomis.

70 minučių programą publika klausė labai įdėmiai. Kad programa patiko ir buvo suprasta, galėjom suprasti iš gausiai po koncerto pirktų Čiurlionio chorinės, simfoninės ir fortepijoninės muzikos kompaktinių plokštelių ir iš klausytojų noro bendrauti, kalbėtis, užduoti papildomus klausimus, dalintis savo mintimis ir pastebėjimais.“ – kelionės įspūdžiais dalijasi Rokas Zubovas.

Šeštadienį Mastrichto kino teatre „Lumiere“ taip pat buvo parodyta ir romantinė drama „Laiškai Sofijai“. Prieš pradedant filmo peržiūrą, susirinkusiems žiūrovams Rokas Zubovas pristatė filmo kūrimo aplinkybes. Pasidalijo įdomia istorija apie režisierių britą Robert Mullan Kaune dėstantį psichologiją ir susižavintį Čiurlioniu bei operatorių Odd Geir iš Norvegijos, kuris su didele meile įsitraukė, rodos, tik į mums svarbaus istorinio pasakojimo kūrimą.

„Šiek tiek pakalbėjau ir apie istorinį Čiurlionio gyvenimo kontekstą. Po filmo žiūrovai kalbėjo, apie filmo dramatiškumą, ir kokie jie buvo sujaudinti, ir kaip stipriai juos palietė Čiurlionio likimas, ir visos Lietuvos istoriniai įvykiai. Važiuojant su Gert Geluk į sekantį koncertą, jis ir jo žmona dar ilgai mašinoje tylėjo, ir tai veikiausiai buvo pats stipriausias filmo įspūdžio atspindys…“ – Rokas Zubovas.

Plačiau: interviu viename svarbiausių Nyderlandų dienraščių „NRC“, nuoroda – ČIA. Straipsnį parengtą pagal anksčiau minėtą interviu anglų kalba galite skaityti – ČIA.