Prasideda antrasis šimtmetis po didžiojo Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties. Jau keturiasdešimt septintas kasmetinis Druskininkuose, M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, rengiamas koncertų ciklas šiemet ne tik tęs susiklosčiusią tradiciją, bet ir pakvies klausytojus į netikėtus susitikimus su M.K. Čiurlionio kūrybos atspindžiais.

Nuo birželio 27 iki rugpjūčio 25 dienos Druskininkuose, M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, bus surengta aštuoniolika koncertų. Keturiolikoje jų vėl skambės fortepijono muzikos garsai. Jau 47-ą vasarą čia savo kūrybinius ieškojimus demonstruos visų kartų Lietuvos pianistai, M.K. Čiurlionio tarptautinio pianistų konkurso laureatai. Visą vasarą kiekvienos savaitės trečiadienį 20 valandą ir šeštadienį 16 valandą klausytojai galės išgirsti įvairiausias fortepijoninės muzikos programas, kuriose skambės įvairių žanrų ir stilių kūriniai – nuo J. S. Bacho, J. Haydno, W. A. Mozarto ir L. van Beethoveno iki lietuvių kompozitorių – B. Kutavičiaus, S. Vainiūno, K. Banaičio, V. Jakubėno, A. Malcio, T. Makačino. Kaip ir kasmet, rečitaliuose gausu romantinių kompozitorių – F. Liszto, F. Chopino, R. Schumanno, S. Rachaminovo, A. Skriabino, P. Čaikovskio – kūrinių, o taip pat kiekvienoje programoje skambės ir M.K. Čiurlionio muzikos opusai. Savo kūrybines programas pristatys ankstesniųjų M. K. Čiurlionio pianistų konkursų laureatai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos fortepijono katedros profesoriai ir docentai – Birutė Vainiūnaitė, Jurgis Karnavičius, Halina Radvilaitė, Aldona Radvilaitė, Sergejus Okruško, Aleksandra Žvirblytė ir Rokas Zubovas, pianistai Andrius Vasiliauskas ir Živilė Karkauskaitė, Vokietijoje gyvenantis pianistas Leonidas Dorfmanas, o taip pat visada Druskininkuose laukiama Vokietijoje gyvenanti pianistė Guoda Gedvilaitė, bei 2011 metais tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse diplomą pelnęs Motiejus Bazaras ir diplomu už M. K. Čiurlionio kūrinių interpretaciją aspdovanotas Joris Sodeika.

Kaip ir kiekvienais metais, vieną programą atliks nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos absolventas. Šiemet – tai Alvyda Zdanevičiūtė. Dar vieną koncerto programą pristatys vienas ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos pianistų – Justas Šervenikas.

Šio sezono naujiena – tai keturi improvizacijų ir muzikinių dialogų vakarai „Čiurlionis kitaip”. Šiems vakarams, vyksiantiems trečiadienių vakarais 21:00 valandą, nuo Joninių iki liepos mėnesio pabaigos, žymūs Lietuvos pianistai ir džiazo muzikos žvaigždės parengė keturias programas, įvairiai interpretuojančias Čiurlionio kūrybinį palikimą. Ciklą ir visos vasaros programą birželio 27-ą pradės „Vasariški pasikalbėjimai Čiurlionio tema” – tai programa, kurią parengė Druskininkų Jazz Trio (Linas Bankauskas, gitara; Lukas Zinkevičius, gitara ir  Tomas Čiukauskas, saksofonas) drauge su pianistu, M. K. Čiurlionio proanūkiu, Roku Zubovu. Liepos 11 dieną Motiejus, Mykolas ir Benediktas Bazarai pristatys savo programą „Bazarai Jazz Train: Zodiakas”. Liepos 18 dieną klausytojus kviečia jau tarptautiniu mastu nuskambėjusi programa „Jūra Miške”, kurią parengė pianistas, Nacionalinės premijos laureatas, Petras Geniušas ir vienas įdomiausių Lietuvos džiazo scenos dalyvių Liudas Mockūnas, o ciklą liepos 25 dieną pabaigs „Infiltrators Duo” (pianistas Dmitrijus Golovanovas ir saksofonininkas Janas Maksimovičius) su savo programa „Skambantys paveikslai”.

1965 metais Čiurlionių šeimos sodyboje pradėti rengti fortepijoninės muzikos vakarai atgaivino tradiciją, susiformavusią dvidešimtojo amžiaus pradžioje. Kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis dažną vasarą praleisdavo savo gimtuosiuose Druskininkuose. Čia dienomis jis tapydavo ir kurdavo, o vakarais visa šeima rinkdavosi sode po obelimis pasiklausyti muzikuojančio, improvizuojančio Mikalojaus Konstantino. Jauniausioji kompozitoriaus sesuo muzikologė profesorė Jadvyga Čiurlionytė taip savo atsiminimuose aprašė šiuos vakarus: „Saulė lyg nuskęsta žemės gilumon ir atsiunčia žemei tokią tamsią melsvą skraistę, o su ja ir ilgesingą tylą. Tada suskamba pianinas, širdis pradeda skubėti, jos ritmas susilieja su skambančiu pro atvirą langą ritmu.“

Šiandien, jau antrąjame dvidešimt pirmojo amžiaus dešimtmetyje, Druskininkuose M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus sode pro langą besiskleidžiantys fortepijono muzikos garsai su tokia pačia galia ir magija nukelia klausytojus į svajonių ir fantazijos pasaulius.

FORTEPIJONINĖS MUZIKOS VASARA DRUSKININKUOSE XLVII sezonas 2012. BIRŽELIO 27 – rugpjūčio 25

FESTIVALIO PROGRAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 birželio 27, 21:00                  Druskininkų Jazz Trio ir Rokas Zubovas “Vasariški pasikalbėjimai Čiurlionio tema”

2012 birželio 30, 16:00                  Sonata Zubovienė ir Rokas Zubovas Čiurlionis, Debussy, Jakubėnas, Malcys

2012 liepos 04, 20:00                    Sergejus Okruško Čiurlionis, Schubert, Rachmaninov

2012 liepos 07, 16:00                     Aldona ELEONORA Radvilaitė ir Halina Radvilaitė Čiurlionis, Bach, Chopin, Debussy

2012 liepos 11, 21:00                      Motiejus, Mykolas ir Benediktas Bazarai “Bazarai Jazz Train: Zodiakas”

2012 liepos 14, 16:00                      Justas Šervenikas Čiurlionis, Čaikovskij, Rachmaninov

2012 liepos 18, 21:00                      Petras Geniušas ir Liudas Mockūnas “Jūra Miške”

2012 liepos 21, 16:00                       Alvyda Zdanevičiūtė Čiurlionis, Bach, Liszt, Faure, Rachmaninov

2012 liepos 25, 21:00                       Janas Maksimovičius ir Dmitrijus Golovanovas “Skambantys paveikslai”

2012 liepos 28, 16:00                       Guoda Gedvilaitė Čiurlionis, Chopin,  Ravel, Piazzolla

2012 rugpjūčio 01, 20:00                Birutė Vainiūnaitė Čiurlionis, Mozart, Beethoven,Debussy,  Malawski, Vainiūnas

2012 rugpjūčio 04, 16:00                Leonidas Dorfmanas Čiurlionis, Haydn, Brahms, Kutavičius, Schubert-Liszt, Chopin

2012 rugpjūčio 08, 20:00                Motiejus Bazaras Čiurlionis, Chopin

2012 rugpjūčio 11, 16:00                  Andrius Vasiliauskas Čiurlionis, Makačinas, Banaitis

2012 rugpjūčio 15, 20:00                 Joris Sodeika Čiurlionis, Skriabin, Rachmaninov

2012 rugpjūčio 18, 16:00                  Aleksandra Žvirblytė Čiurlionis, Chopin, Grieg, Debussy, Rachmaninov

2012 rugpjūčio 22, 20:00                 Jurgis Karnavičius      Čiurlionis, Liszt, Debussy

2012 rugpjūčio 25, 16:00                  Živilė Karkauskaitė Čiurlionis, Ravel, Brahms, Urbaitis