Jau 49 kartą Druskininkuose, M. K. Čiurlionio memorialiniuose namuose, atgims didžiojo Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus daugiau nei prieš šimtą metų sukurta tradicija. Jauniausioji kompozitoriaus sesuo, vėliau jo kūrybos tyrinėtoja ir redaktorė, Jadvyga Čiurlionytė taip atsimena dvidešimtojo amžiaus pradžioje vasaromis vykusius neformalius šeimos ir draugų koncertus prie Čiurlionių namų esančiame obelų sode: „Saulė lyg nuskęsta žemės gilumon ir atsiunčia žemei tokią tamsią melsvą skraistę, o su ja ir ilgesingą tylą. Tada suskamba pianinas, širdis pradeda skubėti, jos ritmas susilieja su skambančiu pro atvirą langą ritmu.

Tradicija rengti koncertus klausytojams sėdint sode po obelimis buvo atgaivinta 1965 metais. Nuo tų metų, kiekvieną vasarą pro pravertą langą vakarais skamba fortepijono muzika. 2015 metai taps seniausiai nenutrūkstamai rengiamo Lietuvoje fortepijono muzikos festivalio auksine sukaktimi, o šiemet, kaip ir kasmet, visų M. K. Čiurlionio konkursų laureatai, jaunieji Lietuvos pianistai bei ciklo svečiai dalinsis su Druskininkų kurorto svečiais ir druskininkiečiais savo naujausiais kūrybiniais atradimais.

Pirmasis 2014 koncertinio Druskininkų fortepijono vasaros koncertas – tikra puošmena.  Trečiadienį, birželio 25 dieną, 20 val. Čiurlionio memorealiniuose namuose su Leopoldui Godovskiui skirta programa viešės Seattle (JAV) gyvenantis lietuvių pianistas, mokslų daktaras, Dainius Vaičekonis. Simboliška, kad Lietuvoje, Žasliuose, gimusio vieno žymiausių, pasaulinę šlovę pelniusių dvidešimtojo amžiaus pradžios pianistų-virtuozų ir puikaus kompozitoriaus Leopoldo Godowskio kūryba pagaliau grįžta ir į jo gimtąją žemę – Lietuvą.  Pianistas Dainius Vaičekonis pirmą kartą taip plačiai Lietuvoje pristatys Leopoldo Godowskio kūrinius, ir prasminga, kad ši kūryba suskambės pačioje lietuviškos fortepijono muzikos gimtinėje, Druskininkuose.

Tai ne vienintelis šios vasaros teminis koncertas. Šeštadienį, birželio 28 dieną, 16 val., fortepijoninis Sonatos Deveikytės-Zubovienės ir Roko Zubovo duetas Druskininkuose pristatys savo naują programą “Paryžietiški žaidimai”, kurioje skamba prancūzų kompozitorių G. Bizet, G. Faure, M. Ravel ir E. Satie siuitos fortepijonui keturioms rankoms. O Druskininkuose augusi pianistė Guoda Gedvilaitė, šiuo metu gyvenanti Vokietijoje, liepos 19 dieną 16 val. pristatys klausytojams labai įdomią romantinę programą, kurioje skambės puikios pianistės ir savo laiku garsios kompozitorės Claros Wieck-Schumann, jos vyro Roberto Schumanno bei artimiausio šeimos draugo Johanneso Brahmso kūriniai.

Šių metų koncertuose vyraus romantinės muzikos bei Čiurlionio laikmečio šedevrai. Taip savo programas suformavo ir pripažinti pianistai, Čiurlionio konkurso laureatai: Jurgias Karnavičius (08.20) skambins Schumanno, Chopino ir Liszto kūrinius; Aleksandra Žvirblytė (08.09) atliks Schumanno, Debussy ir Prokofjevo kūrinius; Leonidas Dorfmanas (08.23) programoje atliks Scarlatti, Schuberto, Liszto, Schumanno ir Chopino miniatiūras; o Sergejus Okruško (07.09) gros Schubertui skirtą programą, bei jaunieji Lietuvos pianistai: šių metų Vainiūno konkurso laureatas Justas Čeponis (07.16) gros Schumanno, Skriabino ir Vainiūno kūrinius, M.K. Čiurlionio gimnazijos absolventas Paulius Andersson (07.23) skambins Liszto, Rachmaninovo ir Skriabino kūrinius, o Jorio Sodeikos (07.30) programoje – Chopino ir Liszto muzika, Justo Šerveniko (08.13) programa sudaryta iš Bach-Buzoni, Haydno, Griego ir Chopino opusų.

Greta šių kūrinių pianistų koncertus turtins ir retai koncertų scenas puošiantys šiuolaikinių kompozitorių kūriniai: pianistė Živilė Karkauskaitė (07.12) į savo programą greta Brahmso, Chopino ir Albenizo taip pat įtraukė Silvestrovo muziką, Motiejus Bazaras (08.06) greta Brahmso sonatos skambins Ligetti kūrinius.

Kiekvieno pianisto programoje tradiciškai skambės Čiurlionio kūriniai. Taip pat, kaip ir kasmet, pianistų programose skambės ir kitų lietuvių kompozitorių kūriniai. Šiemet, minint 110-ąsias Vlado Jakubėno metines, jo muzika skambės fortepijoninio Živilės Kudirkaitės ir Grytės Navardauskaitės dueto (07.26), bei Andriaus Vasiliausko (08.16) programose. Pianistė Birutė Vainiūnaitė (08.02) greta Couperino, Schuberto ir Debussy kūrinių skambins Vainiūno ir Šenderovo muziką, o pianistė Halina Radvilaitė ( 07.05) greta Bacho ir Albenizo, skambins A. Bražinsko kūrinius.

Ciklą rengia viešoji įstaiga “Impetus musicus”, bendradarbiaujant su M. K. Čiurlionio nacionaliniu muziejumi ir M. K. Čiurlionio memorialiniais namais Druskininkuose. Ciklą parėmė Lietuvos kultūros taryba.